problemy_z_leczeniem_rzadkich_chorob.jpg

Na świecie występuje mnóstwo chorób, które w ogóle trudno jest zliczyć. Pewien procent z nich stanowią dość nietypowe i rzadko spotykane schorzenia.

Są też zagrożenia natury zdrowotnej charakterystyczne dla konkretnych regionów świata. Kiedy w Polsce zachorujemy na grypę, to możemy być pewni, że nikogo z otoczenia to nie zdziwi, a praktycznie każdy lekarz będzie wiedział, jakie środki farmakologiczne nam podać.

Jeśli jednak nasze zdrowie zaatakuje rzadko spotykany wirus albo urodzimy się z „niszową” chorobą genetyczną, to możemy mieć spory problem. Każdy lekarz ma swoją specjalizację, ale posiada również szeroką wiedzę ogólną z zakresu medycyny.

Nie ma jednak lekarza, który znałby się na wszystkich chorobach świata – takich lekarzy możemy co najwyżej zobaczyć w serialach telewizyjnych. Z pewnością, w Polsce brakuje specjalistów z wielu bardzo wąskich dziedzin, ponieważ zwyczajnie nie ma na nich zapotrzebowania.

Ogólnie rzecz biorąc, trudno specjalizować się w chorobie, która nęka wyłącznie znikomy procent społeczeństwa. Zdecydowanie rozsądniej jest postawić na zdobycie takiej wiedzy, dzięki której będzie się mogło pomagać większej liczbie osób.

Z drugiej jednak strony, kto będzie leczył tych, którzy „mieli pecha” i zachorowali na jedno z rzadkich schorzeń? Wiadomo, że badania najlepiej jest prowadzić nad jak największą liczbą przypadków. Jeśli jednak na terenie danego kraju czy nawet regionu można spotkać się z zaledwie z kilkoma przypadkami zachorowań na daną chorobę, to trudno jest o wyciągnięcie jakiś ogólniejszych wniosków, które cokolwiek wniosłoby do tematu.

nasz nowa maść betnovate załągodzi twój ból

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *