choroba_wampirza.jpg

Często mówi się, że w każdej plotce jest ziarno prawdy. Podobnie bywa z niektórymi mitami i legendami.

Dobrym przykładem są tutaj mityczne wampiry, które, co ciekawe, pojawiają się w przypowieściach wielu różnych kultur. Jedną z najczęstszych cech przypisywanych mitycznym wampirom jest nadwrażliwość na światło słoneczne.

Naturalnym środowiskiem tych istot, wedle podań, jest ciemność. Dzień jest za to porą, w której wampiry śpią albo przynajmniej ukrywają się przed światłem.

Porfiria powierzchniowa jest dość rzadko spotykaną chorobą, co sprawia, że z jej istnienia zdaje sobie sprawę tylko niewielki procent społeczeństwa. Określa się ją również chorobą wampirzą, ponieważ jej głównym objawem jest nadwrażliwość na działanie światła słonecznego.

Kiedy promienie słońca działają na skórę chorego na porfirię powierzchniową, to pojawiają się na niej brzydkie i swędzące pęcherze oraz pręgi. Zapewne, choroba ta jest znana od wieków i być może jej istnienie w jakich sposób odbiło się na mitach i legendach opowiadających o wampirach.

Być może, nie jeden człowiek dotknięty porfirią powierzchniową miał z tego tytułu problemy. Prze wiele lat w różnych kulturach ludzie naprawdę wierzyli w istnienie wampirów, a kiedy spotkali kogoś, kto tak reaguje na światło, to automatycznie łączyli go z tymi potwornymi istotami.

Takie sytuacje mogły być nawet przyczynami linczów. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nikt już chyba nie wierzy w istnienie wampirów, a osoby chorujące na porfirie powierzchniową nie są w związku z tym szykanowane.

biorąc Avodart należysz do ludzi dbających o swoje zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *